Proč se pes pořád drbe? Tipy jak mu ulevit od svědění.

Proč se pes pořád drbe? Tipy jak mu ulevit od svědění.

Během jarních a letních měsíců se zvyšuje počet dotazů týkajících se svědění, drbání, vykusování kůže a srsti. Pojďme se proto podívat na možné příčiny a tipy, jak rozluštit, co vašemu psovi působí nepohodlí. 

3 možné důvody, proč se pes pořád drbe

1. Vnitřní nepohodlí

Někdy (a v dnešní době to bývá bohužel ten nejčastější důvod) svědění kůže vychází zevnitř těla, jako projev alergie (na krmivo, resp. určitou složku stravy, na vnější prostředí (pyly, roztoči), jako reakce na chemické prostředky (očkování, léky, odčervovací a odblešovací tablety, pipety, obojky). Pokud je příčina tohoto rázu, její hledání je složitější a na delší čas. Naši psi jsou každopádně vystavení enormnímu množství umělých či chemických látek a je nanejvýš vhodné toto množství snížit, pokud chceme, aby s námi naše psí veličenstva byla co nejdéle ve zdraví a pohodě.

Čím můžeme psovi pomoct:

  • Vyberte krmivo z kvalitních ingrediencí, ideálně z jednoho zdroje dobře stravitelného proteinu (kuřecí/krůtí/rybí maso), ideálně bez mouček, šetrně zpracované, s obsahem omega 3 mastných kyselin.
  • Omývejte častěji psovi kůži od prachu a pylu pečujícím šamponem, použijte pečující krém či kondicionér pro dodatečnou výživu kůže.
  • Omezte chemické látky, které přijdou dovnitř těla a nahraďte je přírodními. Holistický přístup ke zdraví vašeho psa se vyplatí, i když jeho výsledky pravděpodobně neuvidíte ihned.

2. Lokalizované podráždění

Pokud si váš pes vykusuje a vylizuje zejména tlapky, zkontrolujte, jestli nemá suché a popraskané polštářky na tlapkách. Psí tlapky dostávají zabrat neustále: v zimních měsících chladem a solí, v letních zase prachem, pyly a horkými povrchy. Ulevit svému psovi můžete přírodním balzámem na tlapky, který je díky obsahu unikátní směsi přírodních olejů, včelího vosku, levandule a kokosového oleje velmi hojivý (používám jej v případě potřeby i pro sebe na popraskanou kůži) a je bezpečný i když jej pes olíže. 

Pokud vykusování a vylizování tlapek přetrvává, bude problém patrně vycházet zevnitř (viz bod 1.) a nepřejde, dokud nevyřešíte příčinu uvnitř těla.

3. Citlivá kůže

Některá plemena jsou celkově citlivější na kůži. Pokud se váš pes nevykusuje pravidelně a intenzivně, ale přesto vidíte, že cítí nepohodlí a má tendenci se podrbat, nebo pokud víte, že ho dráždí vnější faktory jako je prach a pyl, můžete mu pomoci aplikací spreje na úlevu od svědění kůže

V neposlední řadě je třeba zmínit možný psychický aspekt, kdy je drbání a vykusování projevem podráždění a úzkosti. V takovém případě se zaměřte spíše na výcvik a komunikaci s vaším psem, na jeho dostatečné vyžití, dostatek vaší pozornosti směrem k němu a psychickou pohodu, kterou můžete podpořit uklidňujícím sprejem. 

Pozor dejte na drbání očí, uši a čumáku!

Zpozorněte v případě, kdy si váš pes intenzivně drbe uši, oči, nebo čumák.

Pokud si pes škrábe uši, a třeba k tomu i třepe hlavou, bude problém v uších: buď zánět, nebo v horším případě i cizí předmět (v letním období zejména travní osiny).

Pokud si pes drbe oči, dejte péči očím v podobě výplachů očními kapkami.  Pokud si drbe oči, které k tomu navíc výrazně slzí, bude se pravděpodobně jednat o projev alergie. 

V případě, že si pes intenzivně drbe čumák, může reagovat na vnější prostředí (prach, pyl), kdy mu ulevíte tím, že čumák šetrně očistíte např. navlhčeným ručníkem. Stejně tak ale může mít problém uvnitř tlamy, ať už bolest zubu, absces, zánět dásní, což vám pomůže potvrdit či vyvrátit jedině veterinární stomatolog.

Závěrem

Když se váš pes drbe a vykusuje, bývá to pro vás psychicky náročné - chtěli byste znát příčinu a psovi rychle ulevit. Často jako první vyrazíte na veterinu a odejdete vybaveni "derma granulemi," šamponem s chlorhexidinem, případně tabletkami proti parazitům, což vše může problém ještě zhoršit. Ve veterinární medicíně platí, že majitel zná svého psa nejlépe. Je na vás kriticky zhodnotit naléhavost problému v kontextu vašeho celkového žití a fungování. Vznikl problém náhle, je intenzivní, pes má další příznaky nepohody? Nebo je to problém spíše táhlý, dlouhodobý, pes je v ostatních ohledech v pořádku?

Pokud vidíte, že je problém dlouhodobý, pokuste se maximálně omezit chemii, která jde vašemu psovi do těla a nahradit ji přírodními způsoby a výsledky neočekávejte hned. Vašemu psovi by se mělo ulevit během 2 - 4 týdnů. Pokud problém přetrvává, zvažte úpravu stravy. Ultrazpracované extrudované granule můžou pro organismus psa být nepříjemnou zátěží a svým složením živit např. kvasinky, které na kůži, tlapkách a v uších dokážou napáchat velkou neplechu. O tom zase příště.

 

Baví vás moje psaní? Přidejte se k Woofsletteru a sledujte mě na Instagramu, ať vám nic neuteče a můžeme se podělit o zkušenosti.

   

Zpět na blog